Araç Lastiği Nasıl Değiştirilir

admindol
2 Min Read

Araç lastiği nasıl değiştirilir diye merak ediyorsanız bu rehberimiz size göre. Lastik değişim işlemlerini adım adım tarif ediyoruz. Görseller ile değişim aşamalarını daha canlı olmasını hedefliyoruz. Haydi başlayalım.

Adım 1: Güvenlik Önlemleri Alın

Araç yolun güvenli bir yanına çekilmelidir. İkaz lambaları aktif edilmeli, el freni çekilmeli ve araç vitesi park veya birinci vitese alınmalıdır. Reflektif üçgenler, aracın önüne ve arkasına yerleştirilmelidir.

Adım 2: Gerekli Araçları hazırlayın

Yedek tekerlek, kriko ve tekerlek sökme anahtarı (lug anahtarı) hazırlanmalıdır. Bunları işlem sırasında kullanacağız.

Adım 3: Tekerlek Cıvatalarını Gevşetin

Araç henüz yerdeyken, lug anahtarı kullanarak tekerleğin cıvatalarını saat yönünün tersine biraz gevşetin. Çok fazla sökmemeye özen gösterin. Bazen uzun süre açılmadığı için zorlanıyor. Bu durumla karşılaşırsanız sert müdahale edebilirsiniz.

Adım 4: Aracı Krikoyla Kaldırın

Kriko, aracın kriko noktasına yerleştirilmelidir. Kriko, aracın yere sağlam basmasını sağlayacak şekilde ayarlanmalı ve araç, tekerleğin tamamen yerden kesileceği yüksekliğe kadar kaldırılmalıdır. ( Not: Aracı kriko noktasını doğru tespit edin. Marşpiyel gibi yanlış noktalara denk gelmememlidir.)

Adım 5: Tekerleği Sökün

Cıvatalar tamamen söküldükten sonra, tekerlek araçtan çıkarılmalıdır. Yine bu aşamada biraz sert müdahele ile kendinize çekebilirsiniz. Çekim esnasında dikkatli olun.

Adım 6: Yedek Tekerleği Takın

Yedek tekerlek, çıkarılan tekerleğin yerine konulur ve cıvatalar elle sıkıca yerleştirilir.

Adım 7: Cıvataları Sıkın ve Aracı İndirin

Daha sonra lug anahtarı ile cıvatalar, çapraz bir sıra takip ederek, sıkıca sıkılır. Kriko yavaşça indirilerek araç yerle temas ettirilir.

Adım 8: Araç Gereçleri Toplayın ve Kontrol Edin

Tüm araç gereçler yerlerine konulur ve yedek tekerleğin hava basıncı kontrol edilir.

İşlemler buraya kadar. Tebrikler.

Bu rehberimizde araç lastiği nasıl değiştirilir isimli rehberimizi oluşturduk. Bu rehberden esinlenerek değişim işlemini yapabilirsiniz. Fakat hiçbir tecrübeniz yoksa ve anlamıyorsanız mutlaka en yakın profesyonel birisinden hizmet alınız. Araçlar lastikler üzerinde ilerlediği için Lastik durumu araç için en önemli konulardan birisi olduğunu unutmayın.

Share This Article
Leave a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir